Czy jest Ci potrzebny monitoring?
Jest to jedno z pierwszych pytań jakie zadajemy sobie, będąc przed decyzją o wprowadzeniu systemu monitoringu do naszego codziennego życia. Wszystko zależne jest od funkcji jaką ma on spełniać.
Monitoring spełnia trzy podstawowe funkcje: prewencyjną, nadzoru i dowodową. Funkcja prewencyjna polega na odstraszaniu przestępców i złodziei, funkcja nadzoru pozwala na obserwację obiektu w czasie rzeczywistym, umożliwiając niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań, natomiast funkcja dowodowa daje możliwość wykorzystania zapisu z kamer jako materiał dowodowy.
Systemy monitoringu wideo przydatne są wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko włamań, kradzieży, zniszczenia mienia czy innego naruszenia przepisów. Są one używane nie tylko do rejestracji obrazu, zdalny podgląd jest możliwy zarówno na komputerze czy smartfonie. Nowoczesne kamery posiadają funkcję inteligentnej analityka obrazu, dzięki której możliwe jest reagowanie na wybrane zdarzenia czy zachowania. Rozwiązań jest mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie, a instalatorzy dołożą wszelkich starań, aby dopasować system do potrzeb klienta i właściwości danego obiektu.
Komenda stołeczna policji w 2017 roku stwierdziła 6 405 przestępstw związanych z kradzieżą i włamaniem, udało się wytypować jedynie 739 podejrzanych. Dodatkowym problemem, dotyczącym przedsiębiorców jest zachowanie pracowników. Według opracowania „Anomia pracownicza w Polsce 2012”, (anomia to działanie pracownika na szkodę pracodawcy), zjawiskiem dotkniętych jest aż 78 proc. firm. Ich straty z tego powodu wynoszą ponad 1,7 mld zł rocznie.
Montaż systemu monitoringu naprawdę daje widoczne rezultaty. Potwierdzają to historie naszych klientów. U jednego z nich instalacja kamer zakończyła kradzieże drobnych przedmiotów z prywatnej działki oraz uszkodzenia ogrodzenia. Jednakże w większych firmach już sam montaż powoduje kontrowersje. Uciążliwe stają się niby żartobliwe pytania i prośby pracowników; „Jak widzi ta kamera?”, „Pan ustawi tą kamerę w drugą stronę, żeby nic nie widziała.”, „Szef naprawdę ma podgląd na komórce?!”. W jednym z przypadków zainstalowanie systemu spowodowało natychmiastowe złożenie wypowiedzenie przez jednego z pracowników. Znamy mnóstwo historii, które świadczą o skuteczności tego sposobu ochrony. Niestety wielu klientów decyduje się na montaż systemów zabezpieczeń dopiero po zaistniałej szkodzie.
Monitoring to rozwiązanie dla każdego. Tyczy się to zarówno klientów indywidualnych jak i dużych firm. W dobie dzisiejszego rozwoju telewizji przemysłowej, istnieje możliwość dopasowania rozwiązania do każdego obiektu i na każdą kieszeń.
Monitoring to nie tylko nagrywanie obrazu w kółko
Systemy monitoringu, oprócz rejestracji obrazu mogą realizować różne funkcje. Wykrycie ruchu w obrazie z kamery może np. zapalić światło lub spowodować wysłanie zdjęcia wprost na smartfona. Nowoczesną i bardzo ciekawą funkcją jest inteligentna analityka obrazu. Dzięki specjalnemu
oprogramowaniu możliwe jest liczenie osób wchodzących do obiektu, automatyczne odczytywanie rejestracji pojazdu, rejestrowanie przekroczenia wirtualnej linii czy nawet wykrywanie pożaru.
Nowoczesne kamery pozwalają na rejestrację obrazu w wysokich rozdzielczościach (nawet do 12 megapikseli), a dzięki najnowszym sposobom kodowania, potrzeba stosunkowo niewiele przestrzeni
dyskowej do przechowywania nagrań. Jednak tak wysokie rozdzielczości obrazu wymagają coraz pojemniejszych dysków twardych. Aktualnie na rynku dostępne są dyski o pojemności nawet do 15TB (terabajtów). Niezwykle ważnym aspektem jest zastosowanie dysku przystosowanego do pracy ciągłej.
Ostatnie wpisy
Kategorie
- Monitoring (2)
- Monitoring wideo (2)
- Monitoring wizyjny (1)
- Systemy zabezpieczeń (1)
- Telewizja przemysłowa (1)
Monitoring wizyjny staje się coraz bardziej popularny. Nagrania z prób kradzieży czy rozbojów nabijają ogromne ilości odtworzeń na YouTube, podobnie jak nagrania z kamerek samochodowych. Przez długi czas ludzie radzili sobie bez ich pomocy, w tym momencie jest to w zasadzie obowiązkowe wyposażenie samochodu. Tak samo dzieje się w przypadku monitoringu obiektów. To cichy stróż, który o nic nie pyta, natomiast rejestruje i analizuje wszystko co dzieje się w jego otoczeniu.