Jaki typ kamer wybrać?

Rozważając zlecenie montażu monitoringu trzeba zdecydować się na któryś z oferowanych wariantów. Warto mieć też wiedzę wystarczającą na porównanie otrzymanych ofert. Tylko na co zwrócić uwagę, gdy obecnie na rynku istnieją setki marek i tysiące modeli kamer i rejestratorów? 

Mam nadzieję, że ten artykuł lekko rozjaśni sprawę. Zajmiemy się w nim jednym z najważniejszych zagadnień, czyli transmisją sygnału.

Telewizja przemysłowa – to jedno z określeń systemów monitoringu wideo. Kojarzy się ono z telewizją i bardzo dobrze, ponieważ początkowo systemy monitoringu korzystały niemal z takiego samego sygnału jak konwencjonalna telewizja, tylko w zamkniętym systemie – stąd angielskie CCTV czyli Closed Circut TeleVision, co w wolnym tłumaczeniu znaczy telewizja w obwodzie zamkniętym.

Ogólnie rzecz ujmując standardowe, analogowe kamery wykorzystują dokładnie taki sam sygnał analogowy jaki jest przesyłany np. pomiędzy odtwarzaczem DVD, a telewizorem. W związku z tym każda z kamer musi być podłączona do rejestratora, a do przesyłania sygnału wykorzystuje się kabel koncentryczny, lub symetryczny (skrętkę) z wykorzystaniem transformatorów (czyli elementów dopasowujących właściwości skrętki do właściwości kabla koncentrycznego).

Podstawowymi problemami są niska jakość (porównywalna z nagraniami VHS) oraz złożoność systemu (mnóstwo grubych i drogich kabli). Dlatego opracowano kamery IP działające na zasadzie sieci komputerowej. Są one w pełni cyfrowe, kompresja i obróbka obrazu odbywa się całkowicie w kamerze. Dzięki wykorzystaniu sieci i protokołu TCP/IP do transmisji danych możliwe jest przesłanie obrazu z wielu kamer jednym kablem.

Daje to ogromne możliwości w szczególności przy dużych i rozproszonych systemach. Dodatkowo transmisja cyfrowa gwarantuje przesyłanie danych bez jakichkolwiek zakłóceń. Do przesyłania obrazu wykorzystuje się skrętkę komputerową i przełączniki sieciowe (switch’e) oraz inne niezbędne elementy sieci komputerowej.

Jendak co w przypadku gdy posiadamy już istniejącą instalację analogową lub chcielibyśmy zainstalować prosty, niewielki system monitoringu, ale wysokiej jakości, Full HD i lepszej?

W mniej więcej 2014 roku producenci znaleźli na to rozwiązanie. Są to systemy przesyłające obraz w wysokiej rozdzielczości za pomocą sygnału analogowego. Te technologie to miedzy innymi:

  • HD-TVI (TurboHD) opracowane przez Hikvision,
  • HD-CVI opracowane przez Dahuę,
  • AHD opracowane przez firmę Nextchip,

Kamery wykorzystujące te standardy transmisji osiągają wysokie rozdzielczości (do 12mpx) i mają porównywalną jakość z kamerami IP. Jednak przy bezpośrednim zestawieniu okazuje się, że standardy analogowe są dużo bardziej podatne na zakłócenia i zmienne środowiskowe takie jak długości przewodów czy ich typ (skrętka lub kabel koncentryczny). Podczas naszych testów okazało się dodatkowo, że niektóre z nich są bardziej lub mniej odporne na różne czynniki. Wg. nas najlepiej sprawuje się TurboHD, bardziej podatny na zakłócenia jest HD-CVI, a najgorszą jakość obrazu ma AHD, ale za to najlepiej radzi sobie w trudnych warunkach.